Detský nosič – áno alebo nie?
Výhodu a pozitívny vplyv nosenia detí na matkinej hrudi ukázali už výsledky štúdií v Južnej Amerike koncom 70-tych rokov minulého storočia. V nemocniciach bol nedostatok inkubátorov pre predčasne narodené deti a tak si ich matky pokladali na seba telo na telo. Až neskôr sa ukázalo, že tieto deti napredovali s vývojom rýchlejšie, ako tie, ktoré matky na sebe nenosili. Táto metóda sa nazýva klokankovanie. A práve tu sa postupne začala rozširovať i mimo nemocnice vzhľadom na pozitívne účinky v oblasti mentálneho progresu dieťaťa. Práve prvé týždne po narodení si touto metódou dieťa a matka budujú silnú citovú väzbu. Dokonca často pozitívne vplýva i na produkciu materského mlieka.
Baby šatky sú z pružného, no zároveň pevného a odolného materiálu. Pri správnom zafixovaní udržia dieťa do cca 10 kíl. Dajú sa uviazať na rôzne spôsoby podľa toho, aký je vek dieťaťa, resp. či ho chce mať matka otočené smerom von alebo či má byť nasmerované na ňu. Dokonca sa dá uviazať aj zozadu, keď leží na jej chrbte. Samozrejmosťou je ergonomické polohovanie detských nožičiek, aby nosenie nezaťažovalo bedrové kĺbiky. Nevýhodou je, že chvíľu trvá, kým sa matka naučí šatku správne uväzovať. Pri pravidelnom používaní však už nadobudne prax. Milovníci baby šatiek tvrdia, že práve táto metóda nosenia najviac pozitívne vplýva na budovanie vzťahu medzi rodičom – nositeľom a dieťaťom.
Ďalším u nás preferovaným druhom je ergonomický nosič. Samotný názov charakterizuje jeho zdravotnú funkciu v oblasti vývoja dieťaťa. Podobne ako u baby šatky aj ergonomický nosič dbá o správny vývin bedrových kĺbov, aby neboli pri nosení zaťažené. Na rozdiel od baby šatky je vloženie dieťaťa do ergonomického nosiča oveľa rýchlejšie a praktickejšie. Je pevný a dá sa regulovať podľa potreby. Možnosti nosenia sú vpredu, vzadu i na boku. Tieto nosiče sú spravidla určené pre deti od cca štyroch mesiacov, pri niektorých sa však dajú zakúpiť novorodenecké vložky a dieťatko tak môžete nosiť už od narodenia. Veľkou výhodou je aj vyšší váhový strop a tak môžete nosiť aj staršie dieťa – napríklad na turistiku.
Posledným používaným druhom je takzvaná „klokanka“. Ide o nosič, ktorý je asi najjednoduchší a najrýchlejší pri vkladaní a vyberaní dieťaťa. Bábätko je pevne zachytené a rodič ho môže spokojne nosiť. V poslednej dobe sa však práve klokanke vyčíta chýbajúca ergonomická funkcia, nakoľko dieťa v nej má nožičky nesprávne polohované, akoby viselo. Pokiaľ by ste dieťa v klokanke nosili často, odporúčame sa o tom poradiť s pediatrom.
Možnosti výberu i ceny sú u nás široké, preto si ten správny nosič vie vybrať každý, kto má záujem. Ten pocit, keď sa vám dieťa z bezprostrednej blízkosti pozerá uprene do očí, je na nezaplatenie. A pokiaľ si nosič obľúbi, stane sa vašim pravidelným pomocníkom.